Aktualności

OPINIA

o przydatności metody CYLINOMUZ w pracy z osobami niepełnosprawnymi

 

dr Iwony Polak Katedra Edukacji Muzycznej

Zakład Muzykoterapii Ogólnej i Stosowanej

Akademia Muzyczna im.Karola Lipińskiego Wrocław

 

 

PDF iconOpinia dr Iwony Polak Akademia Muzyczna.pdf (1.58 MB)

 

 

 

CO TO JEST EMUZYKOWANIE

CYLINOMUZ (skrót) - Cyfrowo literowa notacja muzyczna.

CYNOMUZ (skrót) - Cyfrowa notacja muzyczna.

LINOMUZ (skrót) - Literowa notacja muzyczna.

CYFRONUTY - Cyfry pisane za pomocą edytora lub skanowane, które zastępują nuty, do gry na flecie prostym.   

LITERONUTY - Litery pisane za pomocą edytora lub skanowane, które zastępują nuty,do gry na instrumentach klawiszowych i dzwonkach.                                                          

 

EMUZYKOWANIE to literonuty i cyfronuty - nowatorska metoda zastępująca nuty w grze na instrumentach muzycznych, dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Służy do zapisu, przechowywania i odtwarzania muzyki granej na instrumentach klawiszowych (keyboardach), sztabkowych (dzwonki) i fletach prostych sopranowych.

 

W LITERONUTACH rolę nut spełniają litery: C, D, E, F, G, A, H – jako dźwięki, natomiast ich różne wielkości przedstawiają wartości rytmiczne (w zapisie na keyboardy i dzwonki). 

 

 

W CYFRONUTACH rolę nut spełniają cyfry ułatwiające grę na flecie prostym sopranowym. Określają one ilość zakrytych otworów fletowych – jako dźwięki, natomiast ich wielkości są wartościami rytmicznymi. 

 

 

 Cyfry i litery są podstawą każdej masowej edukacji i ta powszechna ich znajomość może być wykorzystana do gry na instrumentach przez  dzieci niepełnosprawne (i nie tylko). Cyfry i litery umożliwiają im muzykowanie. Gra staje się łatwa, konkretna, obrazowa, sugestywna i korelująca z całym systemem kształcenia.

 

Przedstawiona metoda jest więc uproszczoną formą zapisu muzyki, która umożliwia grę na wybranych instrumentach muzycznych osobom z niepełnosprawnościa intelektualną i nie tylko. Można więc powiedzieć, że osoby sprawne grają z nut  a niepełnosprawne z liter i cyfr.  

Uwagi i wnioski

 O programie emuzykowanie.pl oraz prośby o dokonanie transpozycji nut piosenek na literonuty lub cyfronuty należy składać na adres emuzykowanie@gmail.com

 

Zespoł ,,Promyk'' w Kronice Krakowskiej

 ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WYDANIA

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WYDANIA